Peygamberimizin Çocuk Terbiyesi

Tarih: 04.02.2019 Yazar: liTerda
liTerda Blog

Peygamberimizin (SAV) Çocuk Terbiyesi ve Eğitimi

BİNANIN TEMELİ: Duygu Bağı Kurmak

Peygamberimizin çocuk terbiyesinin ve eğitiminin temeli, GÜVEN ve SEVGİ dolu bir bağ idi…

Bu bağı nasıl kurdu?

Çocuk olduklarını kabul ederek: Çocuklara emir vermedi, yapılacaklar listesi sunmadı, onları zorlamadı. Çünkü onlar çocuktular ve Peygamberimiz onların çocukluklarına saygı duyuyordu. Onlara cennet, dünya, namaz, vb. hakkında öğretmeden önce, onlar kendisini sevsinler diye olağanüstü çaba harcadı.

Temiz-bakımlı olarak: Peygamberimizin etrafındaki çocuklar, bembeyaz dişli, tertemiz elbiseli, güler yüzlü, mis kokulu bir Peygamberi çok severek öğrenme işine başladılar! Peygamberimiz en üzgün, en kızgın olduğu zamanlarda bile çocuklara gülümsemesini korurdu.

Oynayarak & şakalaşarak: Bir çocukla şakalaşmak için, başkaları sizi görürken, dilinizi gösterebilir misiniz? Peygamberimiz torunlarıyla şakalaşırken bunu yapıyordu. Keskin adaleti ve sert mizacıyla meşhur Halife Ömer (Allah ondan razı olsun) de onun ayak izinden gidip şunu öğütlüyordu: “Bir adam eşiyle ve çocuklarıyla beraberken bir çocuk gibi olmalı… İş zamanı ise, işte o zaman bir adam olmalı”.

Pozitif eşleştirme yaparak: Peygamberimiz bir çocuğa bir şey söyleyecekse, önce saçını okşardı. Bir çocuğu camiye çağıracaksa örneğin, cümleye ismiyle ve “seni seviyorum” diyerek başlardı: “Enes, seni seviyorum; hadi camiye gel”

Çocukların önemsediklerini önemseyerek: Peygamberimizin etrafındaki çocuklardan Umeyr’in (Allah kendisinden razı olsun) 2-3 yaşlarında iken beslediği bir kuşu vardı. Bir gün çok sevdiği kuşu hastalanıp öldü. Peygamberimiz onu görünce: “Umeyr neden üzgün?” diye sordu ve sonra sık sık ziyaret edip her seferinde “minik kuşa ne oldu Umeyr?!” diye sordu. Ona hayattan, ölümden ve kaderden bahsetmek yerine, onunla duygusunu, küçük kalbinden çıkmayan üzüntüsünü paylaştı. Küçük kuşunu böyle önemseyen büyük Peygamberin sözünü bir çocuk dinlemez mi?

Sevgisini göstererek: Peygamberimiz çocukların saçlarını okşardı, yüzlerini severdi, onları kucaklardı, öperdi. Bütün bunları özellikle topluluk içinde yapardı; bunun bir “sünnet” olarak yerleşmesi ve kendisini örnek alanların çocuklarına nasıl davranacaklarını öğrenmesi için…

Hediye vererek: Peygamberimiz sadece bayramlarda, özel günlerde değil, çocuklara her zaman hediyeler verirdi. Mesela: Her sezon toplanan hurmalar halk arasında adaletle dağıtılmak için Peygamberimize getirilirdi. Peygamberimiz ilk ne yapardı? En küçük çocuğu çağırır, hurmaları ona tattırır ve o esnada dua ederdi. Sonra tüm çocukları çağırır ve istedikleri kadar hurma yemelerini beklerdi, herkes de onunla birlikte çocukların hurma yemeyi bitirmesini beklerdi. Hurmalar ancak ondan sonra dağıtılırdı.

Değer verdiğini göstererek: Peygamberimiz omzunda çocuklar olduğu halde hutbe verdi, kucağında kızı Zeyneb’in küçük kızını taşıyarak namaz kıldı, sırtındaki torunu rahatsız olmasın diye secdesini uzattı. Kızı Fatıma odaya girdiğinde, onun için ayağa kalktı, onu öptü ve kendi yerine oturttu. Peygamberimiz çocuklara kendilerini değerli hissettirdi. Saygı gören çocuklar, saygıdeğer bireyler olarak yetişti.

Hal ile örnek olarak: 8 yaşında örneğin, “bakışlarını alçatmayı” çok sevdiği Peygamberini taklit ederek öğrenen bir çocuk, 18 yaşına geldiğinde doğal olarak edepliydi.

Tahammül ve hoşgörü göstererek: Sadece şu tek olay bile yeterince anlatabilir: Bir gün küçük bir kız babasıyla beraber Peygamberimizin yanına gelmişti. Üzerinde sarı bir gömlek vardı. Peygamberimiz Habeşistan’da uzun yıllar yaşamış olan bu küçük kıza, Habeşi dilinde, yani onun alıştığı dilde “ne güzel, ne güzel” diyerek gülümsedi. Sonra küçük kız Peygamberimizin peygamberlik mührü ile oynamaya başladı! Herkesin bakmaya bile çekindiği, bir Peygamberlik nişanesi olan bu değerli mühre çocukça bir merakla yaklaşmıştı. Babası, pek çoğumuzun yapacağı gibi tedirgin oldu; kızına yöneldi, “yapma!” dedi. Peygamberimiz “bırak” diyerek babayı durdurdu: “bırak oynasın, yıpratsın, bozsun…”